Žanis Lipke

..1900 - ..1987

Žanis Lipke

Žanis (īstajā vārdā Jānis) Lipke (* 1900. gada 1.februārī, Jelgavā – † 1987. gada 1.augustā, Rīgā) - ostas strādnieks, ebreju glābējs 2.pasaules kara laikā.

Dzimis Jelgavā. No 1919. līdz 1920. gadam dienēja Latvijas armijas Daugavpils artilērijas pulkā. Dzīvoja Rīgā dažādās vietās līdz 1934. gadā nopirka māju Ķīpsalā, Balasta dambī.

Kad Latvijā 2.pasaules kara laikā ienāca vācu karaspēks, Lipke sāka strādāt par strādnieku Sarkanajos spīķeros, kur radās iespēja palīdzēt ebrejiem. Tie tika izvietoti dažādās slēptuvēs Rīgā un Dobeles apkaimē. No 400 - 450 ebrejiem, kurus izglāba Latvijas iedzīvotāji, Lipke kopā ar sievu Johannu, draugiem un paziņām nosargāja apmēram 55 ebreju dzīvības.

Pēc kara padomju iestādes ar aizdomām skatījās uz Lipkes darbību un to noklusēja, jo nebija skaidra viņa rīcības motīvi. Lipke vairākkātīgi tika saukts uz VDK. Arī viens no izglābtajiem - Izaks Drizins vēlāk liecināja - "Es Žanim biju pilnīgi svešs cilvēks un nevarēju saprast, kāpēc viņš to dara, kad apkārt notiek slepkavošana. Parādās cilvēks kā brīnums — ar mieru glābt nāvei nolemtos. Naudu viņš neņēma, komunists viņš nebija, un nevarēju saprast, kāpēc viņš uzņēmās tādu nastu un katru dienu sevi pakļāva nāves briesmām."

Pēc kara Lipke ar sievu turpināja dzīvot mājiņā Balasta dambī. 1977. gadā viņam izdevās nokļūt Izraēlā, kur viņu sagaidīja cilvēku pūļi, kuri nesa viņu pa pilsētas ielām. Arī izdzīvojušie Latvijas ebreji tradicionāli pulcējās pie Lipkēm Ziemassvētkos un Jāņos.

Lipkes vārdā nosaukta iela Rīgā, pie mājas, kur viņš dzīvoja, atrodas piemiņas plāksne.

 

Saistītās galerijas

nav datu